Seksin sağlamlığa və qadın gözəlliyinə FAYDALARI

  • By admin
  • 16 Avqust 2016 17:53

SEKS

Cinsi elaqe zamanı insan beyninde yerleşen ve insanın ehval – ruhiyyesini qaldıran endorfin adlı maddenin miqdarı artır.

Gununsesi.info məlumat verir ki, cinsi elaqe zamanı qan dövranı yaxşılaşır. İngilterede aparılan araşdırma zamanı ise kişilerin orqazmla ölümleri arasında elaqe araşdırılıb.

10 il davam eden araşdırma zamanı müntezem olaraq tez-tez orqazm olan kişilerin, daha az ve nizamsız orqazm olanlara nisbeten daha çox yaşadığı ortaya çıxıb. Araşdırmada orqazm zamanı ifraz olunan hormonların xerçeng ve ürek xesteliklerine qarşı orqanizmi qoruduğu ortaya çıxıb. Hemçinin, müntezem orqazm prostat vezi xerçengi riskini azaldır.

Bununla yanaşı, orqazm zamanı baş ağrıları ve miqren ağrılarının azaldığı müeyyenleşib. ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinin emekdaşları ise cinsi elaqe zamanı qadınların en çox şikayet etdikleri kişilerin cinsi elaqeden derhal sonra yatmağa meyl etmesinin sebebini araşdırıblar. Neticede bu halın hormonal deyişiklikle elaqedar olduğu qenaetine gelibler.

Mütexessisler meseleye bu cür aydınlıq getiribler: “Kişiler cinsi elaqe zamanı orqazm olarken onların orqanizminde fiziki yorğunluqla beraber, hem de ehval-ruhiyyeni qaldıran ve yuxu getiren “prolaktin” adlı hormonun seviyyesinin artması onların cinsi elaqeden sonra yuxuya getmesine sebeb olur. Qadınlarda ise tam eksine olaraq, cinsi elaqe zamanı “prolaktin” hormonu ile beraber cinsi isteyi artıran “oksitosin” hormonu da ifraz olunur”.

Sen deme, qadınların gözel ve sağlam qalması üçün yalnız kremler, kosmetik vasiteler, müxtelif maskalar gerekmirmiş. Artıq seksle meşğul olaraq da gözelleşmeyin mümkünlüyü sübut edilib. 3500 amerikalı qadın üzerinde araşdırma aparan elm adamları, cinsi heyatından memnun olan ve uzun iller seksle meşğul olan qadınların genc ve gözel qaldığını ortaya çıxarıb. Bele ki, seks zamanı qan tezyiqinin artması, ezelelerin işlemesi ve xoşbextlik hormonunun heddinden artıq derecede ifraz olunması qalıcı gözellikde ehemiyyetli faktorlardandır.

Heftede 3 defe seksle meşğul olan qadınlar en azı 10 yaş daha genc ve gözel görünürler. Yaxşı bir cinsi heyatın, beyin üçün de faydası böyükdür. Bunun sebebi ise beynin cinsi elaqe esnasında normaldan daha çox işlek olmasıdır. Üstelik seksle birlikde başağrısı, stress kimi problemler de sona çatır. Qısası, hem genc ve gözel qalmaq, hem de sağlamlığınızı qorumaq üçün mütexessisler seksle meşğul olmağı teklif edir.

 

Gununsesi.info